Reference

Milan Křepelka

Při vyslovení slova „dřevostavba“ mnohým z nás vyskočí na mysl voda, takové velké rovnítko mezi dřevem a vlhkostí, kterou je dřevo schopno pojmout, ale zase i vydat.


Dřevo vlastně umí neustále dobře pracovat s vlhkostí, jenže pokud je té vody moc, tak už vše nefunguje tak skvěle. I mně hned vytanula tato slova, myšlenka na vodu a trvanlivost při stavbě našeho nového domova ze dřeva. Hledal jsem, jak nejlépe dřevostavbu ochránit či jak jí pomoci v případě velkého, ale i malého úniku vody do konstrukce. Přeci jenom, klidné spaní je nejsladší na světě.

Ochran úniku vody pomocí systémů, které hlídají množství proteklé vody a jsou schopné vodu při havárii vypnout, najdeme celkem velké množství. Ale firem zabývajících se přímo monitorováním vlhkosti dřevěné konstrukce je jak šafránu.
Jako správný bojácný stavitel dřevostavby jsem odebíral řadu specializovaných časopisů zaměřujících se na problematiku dřevostaveb, kde jsem narazil na firmu MoistureGuard. Po zjištění prvotních informací z webu společnosti se mi usadila myšlenka, že bych velmi rád toto řešení poznal a instaloval v našem novém domku.
Když jsem se na veletrhu dřevostaveb osobně setkal se zástupci firmy MoistureGuard, kteří mě oslovili svým osobním přístupem, znalostmi, však většina pracovníků firmy vzešla z ČVUT, i ukázkou vlastních vlhkostních čidel, hned jsem věděl, že toto řešení musím doma v našem napnutém rozpočtu obhájit. A dobře jsem udělal.

Návrh a instalace proběhla na výbornou, dokonce i na moji žádost, měl jsem obavy o poničení již natahané kabeláže, firma přijela a kabeláž včetně čidel před zalitím betonových podlah překontrolovala.

Po cca 1,5 měsíci užívání domku se nám objevil flek neurčité barvy v rohu obývacího pokoje, přesně pod koleny kanalizace od koupelny v 2. NP, ihned jsem zmobilizoval pracovníky MoistureGuard, kteří po provizorním zapojení jednotky na internet (LTE modem) provedli stažení historických a aktuálních dat a hlavně jejich vyhodnocení, které bylo kladné. Čidlo v koupelně nehlásilo žádné anomálie a ostatní čidla v domku byla také v naprostém pořádku. Tím jsem se uklidnil a věc řešil s klidnou hlavou s montážní firmou domku.
Díky firmě MoistureGuard mohu skutečně klidněji spát, asi není nic horšího než zjištění, že do dřevostavby nevědomky trvale uniká i malé množství vody.