Případové studie

Rodinný dům, kde chyběl monitoring MoistureGuard: Nejhorší jsou neviditelné úniky vody, na které můžete přijít až po několika letech a budou vás stát nemalé finanční prostředky

Rodinný dům, kde chyběl monitoring MoistureGuard: Nejhorší jsou neviditelné úniky vody, na které můžete přijít až po několika letech a budou vás stát nemalé finanční prostředky

Příběh majitele novostavby je důkazem, že i nepatrná vada materiálu může způsobit obrovské problémy.


Majitelé nového přízemního bungalovu o rozloze 147 metrů čtverečních u Zlína se rozhodli pro dřevostavbu z několika důvodů. U společnosti, se kterou chtěli stavět, se jim líbil modelový dřevěný dům a zároveň je přesvědčila rychlost výstavby, která pro ně byla rozhodující. Majitelé pro jistotu nechali vybavit dům systémem pro detekci úniku vody, který je schopen zachytit únik řádové vody a v takový okamžik přívod automaticky uzavře. Tento systém jim však nepomohl.

Dřevostavba rodinného domu typu Largo byla dokončena v roce 2018. Dům patří typem konstrukce mezi montované dřevostavby s prefabrikací panelů s dřevěnou rámovou konstrukcí.

Poškození domu kvůli vadě materiálu

V měsíci červnu roku 2021 se objevila v chodbě mapa způsobená plísní. Z rozsáhlého množství plísně bylo patrné, že došlo k havárii před několika měsíci, skvrny plísně v místnosti byly okem viditelné až dávno poté, protože trvá, než se plíseň projeví i na povrchu.

Projevy zvýšené vlhkosti v konstrukci mohou být v interiéru skryté po dobu i několika měsíců nebo let a rozhodně se nemusí projevit ve všech místech domu. Prvním projevem zvýšené vlhkosti bývá zbarvující se plíseň (často černá) vznikající na málo větraných místech interiérových stěn, například skryté za nábytkem. V tomto případě je velmi složité objevit narůstající problém včas.

Při detailnějším průzkumu a otevření konstrukce majitel domu zjistil, že rozsah poškození konstrukce je daleko větší, než se původně jevilo. Otevřením konstrukce byla zjištěna i příčina vlhkosti. Kovové nástěnné kolínko ve stěně za sprchovým koutem mělo mikrotrhlinu vzniklou pravděpodobně výrobní vadou nebo únavou materiálu. Mikroúnik byl tak malý, že nebyl zachycen systémem, který si při stavbě nechal instalovat, a voda tak mohla vytrvale unikat do konstrukce po dobu několika měsíců. Únik z kolínka byl tak malý, že se ručička na vodoměru neroztočila, takže to nebylo možné zjistit.

Trhlina byla měřena a neustále se zvětšovala. Na konci byla dokonce rychlost kapání jeden litr za 16 minut. Vše odtékalo pryč a vlhkost se vsákla do podkladových vrstev, které jsou v podlaze, a do dřevěných hranolů.

Majitelé měli štěstí, že tento problém objevili po roce, tedy poměrně brzy. V opačném případě by následky byly mnohem fatálnější, muselo by se vše vysekat a nahradit. V tuto chvíli došlo “pouze” k vysoušení přes mikrovlny. Zde platí jednoduché pravidlo – čím déle je konstrukce vystavena vysoké vlhkosti, tím horší jsou následky.

Majitelé museli uhradit veškeré vysoušení, služby, dlažby, obklady koupelen a další materiál ze svého a stálo je to přes 1 milion korun, protože jim zatím nebyla uznána reklamace.

Řešení

Rychlým a jediným řešením nastalé situace bylo kompletně vystěhovat dům. Byly odstraněny podlahy a otevřena konstrukce ve spodní části celého domu. Následně byla změřena vlhkost dřeva konstrukce, aby se označily nejzasaženější části konstrukce.
Intenzivní vysoušení konstrukce pomocí mikrovln je sice náročné na přípravu a otevření, ale je velice rychlé v porovnání s ostatními metodami. Po dokončení vysoušení se hodnoty hmotnostní vlhkosti dřevěné konstrukce ustálily pod hranicí 18 %, což už lze považovat za bezpečnou hodnotu.

Na řadu přichází MoistureGuard

V tomto bodě, když je konstrukce otevřena a přístupná, přichází na řadu instalace systému MoistureGuard. Sám majitel si nás vyhledal a obrátil se na nás, protože původně nainstalovaný systém jeho dům neochránil a nijak nepomohl. Tento systém poslouží k monitoringu vlhkosti zasažených částí konstrukce při sanaci, ale zároveň v konstrukci zůstává i po renovaci a nadále sleduje vlhkost konstrukce domu.

Jak probíhá vysoušení domu

Vysouší se standardními odvlhčovači, ale v tomto případě se použije i intenzivní metoda vysoušení pomocí mikrovlnného záření, které je aplikováno přímo na dřevěnou konstrukci. Mikrovlnné vysušení probíhá v několika cyklech (v tomto případě bylo opakováno 3x vždy po týdnu).

Seznam nainstalovaných čidel:

V domě je rozmístěno celkem 16 čidel. 3x kombinovaná čidla MHT se nachází v koupelně u sprchového koutu a v technické místnosti u sprchy a přívodu vody. 9x čidla HT jsou na těchto místech – toaleta (WC, umyvadlo), pracovna (rozvody vody), kuchyň (dřez/myčka a rozvody vody), technická místnost (pračka/sušička a zásobník vody), koupelna (bidet/WC a umyvadlo), nezámrzný kohout, 1x HT čidlo pro exteriér. Dále jsou použita 3x záplavová čidla FHT v kuchyni, v technické místnosti u pračky a zásobníku vody.