Případové studie

Pasivní dřevostavba rodinného domu – čidla MoistureGuard jako součást výzkumu Fakulty lesnické a dřevařské v Praze

Pasivní dřevostavba rodinného domu – čidla MoistureGuard jako součást výzkumu Fakulty lesnické a dřevařské v Praze

Realizovaná pasivní dřevostavba rodinného domu navržená od Ing. Miloše Paveleka Ph.D., se nachází ve Středočeském kraji v okrese Dobříš a bude monitorována komplexním systémem monitoringu teploty a vlhkosti MoistureGuard.


Monitorování celé stavby bude sloužit k vědecko-výzkumné činnosti nového magisterského studijního programu Dřevěné konstrukce a stavby na bázi dřeva na Fakultě lesnické a dřevařské v Praze (ČZU).

Jedná se o stavbu dvoupodlažní rámové dřevostavby v pasivním standardu, která bude sloužit jako rodinný dům k trvalému bydlení o zastavěné ploše 84 m2 a realizuje ji firma Palis Plzeň. Obvodové konstrukce objektu jsou difúzně otevřené s využitím zejména tepelné izolace z foukané celulózy a dřevovláknitých desek. Návrh domu respektuje charakter lokality a splňuje požadavky pro návrh pasivního domu, jehož optimalizace probíhala pomocí programu PHPP. V domě je využito řízené větrání s rekuperací tepla pro zajištění kvality vnitřního prostředí. Kvalita provedení obvodových konstrukcí byla ověřena Blower-Door testem (test vzduchotěsnosti stavby).

V domě je umístěno celkem 20 čidel, což je na stavbu o této ploše nadstandardní množství, obvykle se instaluje kolem 7 čidel + centrální jednotka, která sbírá data z jednotlivých senzorů, provádí počáteční zpracování a zobrazení dat, zálohuje data do interní paměti. Po připojení k internetu zasílá šifrovaná data pro cloudové zpracování pomocí algoritmů umělé inteligence, které pomáhají detekovat vznikající problémy již při jejich vzniku.

Nicméně takový počet čidel byl nainstalován záměrně, protože veškerá data bude využívat přímo katedra zpracování dřeva a biomateriálů pro své výzkumy, aby měla kompletní data o chování dřevěné konstrukce během jednotlivých etap výstavby a následného užívání stavby. Naměřená data budou dále využívána pro ověření výpočtových modelů tepelně-vlhkostních parametrů s chováním konstrukcí při reálných okrajových podmínkách. Dům bude doplněn čidly pro monitorování kvality vnitřního prostředí (čidla pro měření koncentrace CO2). Systémem MoistureGuard je osazeno 7 MHT čidel a 13 HT čidel. Senzory sledují vlhkost v konstrukci a na dalších exponovaných místech, upozorňují nejen na úniky vody, ale informují o stavu vlhkosti dřevěných konstrukčních prvků domu od počátku stavby. Měří teplotu a relativní vlhkost vzduchu v exteriéru i interiéru. V konstrukci domu pak měří nejenom vzdušnou vlhkost a teplotu, ale také vlhkost konstrukčního dřeva.

Všechna nasbíraná data budou sloužit k podrobnému výzkumu a díky všem čidlům je rodinný dům pod detailní kontrolou před potenciálních problémem spojených s únikem vody, nebo problémů spojených s nadměrnou vlhkostí.

Seznam nainstalovaných čidel:
Na několika místech máme čidla umístěna v jedné úrovni za sebou - interiér, vnitřní struktura obvodové konstrukce a exteriér na severní i jižní stěně, dále konstrukce mezi podlažími, a také měření mezi odvětrávanou částí střechy a interiérem.

Centrální jednotka, HT – interiér, technická místnost (bojler, pračka, sušička), WC (toaleta), kuchyň (dřez, myčka), pracovna (sprcha), koupelna 2.NP (vana, umyvadlo), koupelna 2.NP (sprcha), WC (toaleta), HT – interiér střecha, HT – exteriér – střecha (do odvětrané části mezery), HT – exteriér, HT – exteriér, HT – Interiér, HT – Interiér, obývací pokoj – čidlo na základovou desku, čidlo na měření vnitřní struktury konstrukce, čidlo na měření vnitřní struktury konstrukce, čidlo do konstrukce stropu mezi podlaží, 2x čidlo MHT na měření u nezámrzných kohoutů